Rubycon 450VXS330MEFC35X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 717 ratings
450VXS330MEFC35X35 main image
Model Number
450VXS330MEFC35X35
Datasheet
450VXS330MEFC35X35 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
VXS
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.81 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.534 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)