Rubycon 450VXR220MEFCSN30X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 644 ratings
450VXR220MEFCSN30X50 main image
Model Number
450VXR220MEFCSN30X50
Datasheet
450VXR220MEFCSN30X50 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
VXR
Packaging
Bulk
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)