Rubycon 450VXK1000MEFCSN35X60 (100 per Tray Full Tray)
4.8 759 ratings
450VXK1000MEFCSN35X60 main image
Model Number
450VXK1000MEFCSN35X60
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450VXK1000MEFCSN35X60 PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP
In Stock : 924
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
VXK
Packaging
Tray
Product Status
Active
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.93 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.102 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)