Rubycon 450VXG390MEFCSN35X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 817 ratings
450VXG390MEFCSN35X40 main image
Model Number
450VXG390MEFCSN35X40
Datasheet
450VXG390MEFCSN35X40 PDF
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
VXG
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.59 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)