Rubycon 450VXG390MEFCSN30X50 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 818 ratings
450VXG390MEFCSN30X50 main image
Model Number
450VXG390MEFCSN30X50
Datasheet
450VXG390MEFCSN30X50 PDF
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
In Stock : 96
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
VXG
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.98 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.772 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)