Rubycon 450USK470MEFCSN35X30 (100 per Tray Full Tray)
4.9 657 ratings
450USK470MEFCSN35X30 main image
Model Number
450USK470MEFCSN35X30
Datasheet
450USK470MEFCSN35X30 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
USK
Packaging
Tray
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.402 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)