Rubycon 450USK180MEFCSN22X30 (1 Tray)
4.7 787 ratings
450USK180MEFCSN22X30 main image
Model Number
450USK180MEFCSN22X30
Datasheet
450USK180MEFCSN22X30 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Series
USK
Packaging
Tray
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.31 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)