Rubycon 450USG82MEFCSN20X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 773 ratings
450USG82MEFCSN20X25 main image
Model Number
450USG82MEFCSN20X25
Datasheet
450USG82MEFCSN20X25 PDF
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Series
USG
Capacitance
82 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
830 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.162 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)