Rubycon 450USG270MEFCSN22X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 750 ratings
450USG270MEFCSN22X50 main image
Model Number
450USG270MEFCSN22X50
Datasheet
450USG270MEFCSN22X50 PDF
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Series
USG
Capacitance
270 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.81 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.534 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)