Rubycon 450USG220MEFCSN25X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 676 ratings
450USG220MEFCSN25X35 main image
Model Number
450USG220MEFCSN25X35
Datasheet
450USG220MEFCSN25X35 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Series
USG
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.324 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)