Rubycon 450USG180MEFCSN22X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 882 ratings
450USG180MEFCSN22X40 main image
Model Number
450USG180MEFCSN22X40
Datasheet
450USG180MEFCSN22X40 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Series
USG
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.96 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)