Rubycon 450USG150MEFCSN25X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 612 ratings
450USG150MEFCSN25X25 main image
Model Number
450USG150MEFCSN25X25
Datasheet
450USG150MEFCSN25X25 PDF
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Series
USG
Capacitance
150 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.29 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.806 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)