Rubycon 450USG120MEFC25X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 810 ratings
450USG120MEFC25X25 main image
Model Number
450USG120MEFC25X25
Datasheet
450USG120MEFC25X25 PDF
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
USG
Packaging
Bulk
Capacitance
120 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.456 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)