Rubycon 450USC56MEFC20X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 789 ratings
450USC56MEFC20X25 main image
Model Number
450USC56MEFC20X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450USC56MEFC20X25 PDF
Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
USC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
56 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
610 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
854 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)