Rubycon 450QXW15MEFR8X30 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 771 ratings
450QXW15MEFR8X30 main image
Model Number
450QXW15MEFR8X30
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450QXW15MEFR8X30 PDF
Description
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL
In Stock : 326
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
QXW
Product Status
Active
Capacitance
15 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
255 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)