Rubycon 450MXK680MEFCSN30X55 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 764 ratings
450MXK680MEFCSN30X55 main image
Model Number
450MXK680MEFCSN30X55
Datasheet
450MXK680MEFCSN30X55 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
In Stock : 22
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXK
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.54 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.556 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)