Rubycon 450MXK180MEFCSN25X30 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 722 ratings
450MXK180MEFCSN25X30 main image
Model Number
450MXK180MEFCSN25X30
Datasheet
450MXK180MEFCSN25X30 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
In Stock : 724
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXK
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.736 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)