Rubycon 450MXH680MEFCSN30X60 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 650 ratings
450MXH680MEFCSN30X60 main image
Model Number
450MXH680MEFCSN30X60
Datasheet
450MXH680MEFCSN30X60 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MXH
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.626 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)