Rubycon 450MXH330MEFCSN22X60 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 841 ratings
450MXH330MEFCSN22X60 main image
Model Number
450MXH330MEFCSN22X60
Datasheet
450MXH330MEFCSN22X60 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
In Stock : 917
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXH
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.86 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.604 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)