Rubycon 450MXG560MEFCSN30X55 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 698 ratings
450MXG560MEFCSN30X55 main image
Model Number
450MXG560MEFCSN30X55
Datasheet
450MXG560MEFCSN30X55 PDF
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MXG
Capacitance
560 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.34 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.276 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)