Rubycon 450MXG330MEFCSN35X30 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 805 ratings
450MXG330MEFCSN35X30 main image
Model Number
450MXG330MEFCSN35X30
Datasheet
450MXG330MEFCSN35X30 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
In Stock : 10180
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
MXG
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.52 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.128 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)