Rubycon 450MXG150MEFCSN30X25 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 625 ratings
450MXG150MEFCSN30X25 main image
Model Number
450MXG150MEFCSN30X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450MXG150MEFCSN30X25 PDF
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
In Stock : 334
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
150 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.54 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)