Rubycon 450MXC56MEFCSN22X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 719 ratings
450MXC56MEFCSN22X25 main image
Model Number
450MXC56MEFCSN22X25
Datasheet
450MXC56MEFCSN22X25 PDF
Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP
Capacitance
56 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)