Rubycon 450MXC47MEFCSN20X25 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
5.0 637 ratings
450MXC47MEFCSN20X25 main image
Model Number
450MXC47MEFCSN20X25
Datasheet
450MXC47MEFCSN20X25 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP
In Stock : 149
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
546 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)