Rubycon 450MXC270MEFCSN30X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 701 ratings
450MXC270MEFCSN30X40 main image
Model Number
450MXC270MEFCSN30X40
Datasheet
450MXC270MEFCSN30X40 PDF
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Capacitance
270 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.792 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)