Rubycon 450MXC150MEFCSN35X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 709 ratings
450MXC150MEFCSN35X25 main image
Model Number
450MXC150MEFCSN35X25
Datasheet
450MXC150MEFCSN35X25 PDF
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Capacitance
150 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)