Rubycon 450MXC120MEFCSN22X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 759 ratings
450MXC120MEFCSN22X40 main image
Model Number
450MXC120MEFCSN22X40
Datasheet
450MXC120MEFCSN22X40 PDF
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Capacitance
120 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)