Rubycon 450LXW100MEFR16X35 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 764 ratings
450LXW100MEFR16X35 main image
Model Number
450LXW100MEFR16X35
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450LXW100MEFR16X35 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
In Stock : 9492
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LXW
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)