Rubycon 450LSU8000M77X221 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 704 ratings
450LSU8000M77X221 main image
Model Number
450LSU8000M77X221
Datasheet
450LSU8000M77X221 PDF
Description
CAP ALUM 8000UF 20% 450V SCREW
Series
LSU
Capacitance
8000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max)
8.819" (224.00mm)