Rubycon 450LSQ5600M77X131 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 693 ratings
450LSQ5600M77X131 main image
Model Number
450LSQ5600M77X131
Datasheet
450LSQ5600M77X131 PDF
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Series
LSQ
Capacitance
5600 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max)
5.276" (134.00mm)