Rubycon 450LSQ2200MNB64X99 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 825 ratings
450LSQ2200MNB64X99 main image
Model Number
450LSQ2200MNB64X99
Datasheet
450LSQ2200MNB64X99 PDF
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Series
LSQ
Capacitance
2200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
7.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
8.496 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.110" (28.20mm)
Size / Dimension
2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)
4.016" (102.00mm)