Rubycon 450LSQ1000K51X83 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 875 ratings
450LSQ1000K51X83 main image
Model Number
450LSQ1000K51X83
Datasheet
450LSQ1000K51X83 PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 10% 450V SCREW
Series
LSQ
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.72 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.858" (21.80mm)
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)
3.386" (86.00mm)