Rubycon 450LSG3900MNB77X121 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 886 ratings
450LSG3900MNB77X121 main image
Model Number
450LSG3900MNB77X121
Datasheet
450LSG3900MNB77X121 PDF
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
Series
LSG
Capacitance
3900 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Size / Dimension
3.032" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max)
4.843" (123.00mm)