Rubycon 450LSG1000MEFC51X98 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 643 ratings
450LSG1000MEFC51X98 main image
Model Number
450LSG1000MEFC51X98
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450LSG1000MEFC51X98 PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LSG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
4.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.02 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.858" (21.80mm)
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)
3.976" (101.00mm)