Rubycon 450KXW82MEFC16X40 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 876 ratings
450KXW82MEFC16X40 main image
Model Number
450KXW82MEFC16X40
Datasheet
450KXW82MEFC16X40 PDF
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
In Stock : 44
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
KXW
Capacitance
82 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
550 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
825 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)