Rubycon 450KXW22MEFC10X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 827 ratings
450KXW22MEFC10X35 main image
Model Number
450KXW22MEFC10X35
Datasheet
450KXW22MEFC10X35 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
KXW
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
315 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)