Rubycon 450KXF120MEFCSN30X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 744 ratings
450KXF120MEFCSN30X20 main image
Model Number
450KXF120MEFCSN30X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450KXF120MEFCSN30X20 PDF
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
KXF
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
120 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
980 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)