Rubycon 450HXC330MEFCSN35X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 732 ratings
450HXC330MEFCSN35X40 main image
Model Number
450HXC330MEFCSN35X40
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450HXC330MEFCSN35X40 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Manufacturer
Rubycon
Series
HXC
Product Status
Active
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.374 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)