Rubycon 450HXC180MEFC35X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 654 ratings
450HXC180MEFC35X25 main image
Model Number
450HXC180MEFC35X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450HXC180MEFC35X25 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Manufacturer
Rubycon
Series
HXC
Product Status
Active
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.61 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.254 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)