Rubycon 450CXW39MEFC10X45 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 830 ratings
450CXW39MEFC10X45 main image
Model Number
450CXW39MEFC10X45
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450CXW39MEFC10X45 PDF
Description
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Manufacturer
Rubycon
Series
CXW
Product Status
Obsolete
Capacitance
39 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
570 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)