Rubycon 450CXW33MEFC10X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 680 ratings
450CXW33MEFC10X40 main image
Model Number
450CXW33MEFC10X40
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450CXW33MEFC10X40 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
CXW
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
510 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)