Rubycon 450CFX4.7MEFC10X16 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 642 ratings
450CFX4.7MEFC10X16 main image
Model Number
450CFX4.7MEFC10X16
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450CFX4.7MEFC10X16 PDF
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
CFX
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
4.7 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)