Rubycon 450BXW39MEFC10X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 721 ratings
450BXW39MEFC10X45 main image
Model Number
450BXW39MEFC10X45
Datasheet
450BXW39MEFC10X45 PDF
Description
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
BXW
Product Status
Obsolete
Capacitance
39 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
410 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)