Rubycon 450BXW18MEFC10X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 717 ratings
450BXW18MEFC10X25 main image
Model Number
450BXW18MEFC10X25
Datasheet
450BXW18MEFC10X25 PDF
Description
CAP ALUM 18UF 20% 450V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
BXW
Product Status
Obsolete
Capacitance
18 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
575 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)