Rubycon 450BXW150MEFC18X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 826 ratings
450BXW150MEFC18X45 main image
Model Number
450BXW150MEFC18X45
Datasheet
450BXW150MEFC18X45 PDF
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
BXW
Product Status
Obsolete
Capacitance
150 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.25 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)