Rubycon 450BXF33MGC16X20 (600 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 722 ratings
450BXF33MGC16X20 main image
Model Number
450BXF33MGC16X20
Datasheet
450BXF33MGC16X20 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
BXF
Packaging
Tape & Box
Product Status
Not For New Designs
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
388 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
970 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)