Rubycon 450BXF22M18X16 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 797 ratings
450BXF22M18X16 main image
Model Number
450BXF22M18X16
Datasheet
450BXF22M18X16 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
BXF
Product Status
Obsolete
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)