Rubycon 450BXF15MEFC10X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 731 ratings
450BXF15MEFC10X20 main image
Model Number
450BXF15MEFC10X20
Datasheet
450BXF15MEFC10X20 PDF
Description
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL
Series
BXF
Product Status
Not For New Designs
Capacitance
15 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)