Rubycon 450BXC8R2MEFC10X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 723 ratings
450BXC8R2MEFC10X20 main image
Model Number
450BXC8R2MEFC10X20
Datasheet
450BXC8R2MEFC10X20 PDF
Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 450V RADIAL
Series
BXC
Product Status
Active
Capacitance
8.2 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
84 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)