Rubycon 450BXC4.7MEFC10X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 765 ratings
450BXC4.7MEFC10X20 main image
Model Number
450BXC4.7MEFC10X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
450BXC4.7MEFC10X20 PDF
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
BXC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
4.7 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
44 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)